Julia Karpeta

Julia Karpeta – viola da gamba

Absolwentka klasy violi da gamba w PSM II stopnia we Wrocławiu, gdzie kształciła się pod okiem Petra Wagnera. Swój warsztat doskonaliła również na Uniwersytecie Karoliny Północnej w Chapel Hill w klasie Brenta Wissicka, w Hochschule für Musik und Tanz w Kolonii u Rainera Zipperlinga oraz na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie Marka Caudle’a, a także na kursach mistrzowskich u Paolo Pandolfo, Wielanda Kuijkena i Lucasa Peresa. Jako solistka i kameralistka wy¬stępuje w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Chorwacja, Litwa, Czechy, Hiszpania, Finlandia). Brała udział w licznych festiwalach muzyki dawnej, takich jak Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Misteria Paschalia, BRQ Vantaa Festival, Festival International de Santander, MITO SettembreMusica, Pieśń Naszych Korzeni oraz Międzynarodowy Festiwal Bachowski w Świdnicy.

Wzięła udział w nagraniu kilkunastu płyt m.in. albumu Musica gratula¬toria z zespołem Ars Cantus czy krążków z dziełami Marcina Mielczewskiego i Bartłomieja Pękiela z Wrocław Baroque Ensemble; ponadto wraz z Arte dei Suonatori i Le Poème Harmonique nagrywała dla telewizji Mezzo. W 2011 roku została laureatką programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Współtworzy trio Overtone specjalizujące się w wykonawstwie muzyki XVII i XVIII wieku, a wraz z mężem – duet gambowy Fernabucco, który w 2012 roku zajął II miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Dawnej w Żorach.

Artystka gra na violi basowej, sopranowej oraz violone. W 2019 ukazała się jej solowa płyta z utworami Marina Marais i Antoine’a Forqueray.

Polski