
Yasunori Imamura urodził się w Osace w Japonii. W 1975 studiował lutnię w Królewskiej Akademii Muzycznej w Hadze, aby w 1976 kontynuować studia z Eugenem Dombois i Hopkinsonem Smithem w Scholi Cantorum Basiliensis, gdzie otrzymał swój dyplom solistyczny. Następnie, Yasunori pracował nad interpretacją muzyki dawnej oraz wykonywaniem basso continuo z uznanymi mistrzami - Tonem Koopmanem, Johannem Sonnleitnerem oraz Wolfgangiem Neiningerem (kompozycja).
Dziś, Imamura jest rozpoznawany jako jeden z ważniejszych lutnistów, zarówno jako solista, jak i interpretator basu cyfrowanego.
Artysta jest profesorem lutni w Conservatoire et Académie Supérieure de Musique w Strasbourgu, a także w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie oraz regularnie prowadzi masterclasses w Europie i na Dalekim Wschodzie.
Jego nagrania solo, między innymi lutniowa muzyka Jana Sebastiana Bacha (wydane przez Etcetera i Naxos), dzieła Silviusa Leopolda Weissa (Capriccio i Claves), Roberta de Visée (Capriccio) i Simona Molinaro (Deutsche Harmonia Mundi) otrzymały znakomite recenzje w przeróżnych artykułach prasy muzycznej.
Wyjątkowe jest szczególnie nagranie „Lute Sonatas Vol.1” autorstwa S.L. Weissa (Claves), które otrzymało prestiżową nagrodę „Diapason d’Or” w 2006 przyznawaną przez francuski magazyn Diapason oraz płyta „Lute Sonatas Vol. 2”, również autorstwa Weissa, która z kolei otrzymała nagrodę „Le Joker de Crescendo” belgijskiego magazynu Crescendo (2008).
Otrzymał również „Cultural Achievement Award” od Canton of Solothurn (Szwajcaria) w 2010.
Oprócz swojej działalności jako solista, Yasunori Imamura współpracował z takimi artystami jak Cecilia Bartoli, Teresa Berganza, Gerard Lesne, Joyce DiDonato, Nuria Rial, William Christie, Marc Minkowski, Martin Gester, Michael Schneider, Jos van Immerseel, Maurice Steger, Masaaki Suzuki, Christophe Rousset, Paul Goodwin oraz Alan Curtis nagrywając z nimi w sumie ponad 150 płyt.
Imamura jest także członkiem orkiestr, takich jak: „La Stagione Frankfurt”, „Les Musiciens du Louvre”, „Le Parlament de Musique”, „Il Complesso Barocco”, a także „Camerata Köln”.
Lutnista założył w 1997 roku ensemble „Fons Musicae”, który koncertował w całej Europie oraz na Dalekim Wschodzie. Do dziś muzycy nagrali również 6 płyt, które koncentrowały się na muzyce takich kompozytorów jak: M. Lambert, G. Bononcini, A. Steffani, A. Caldara, F. Gasparini i B. Strozzi. Albumy zdobyły liczne międzynarodowe nagrody muzyczne, takie jak „Classica” albo „Sterne des Monats”.
Więcej informacji o Yasunorim można przeczytać na jego stronie internetowej: www.yasunoriimamura.com